Vlasy.cz - informace o vlasech a jejich problémechvlasy.cz

témata
kadeřnictvíankety

Máte kartáč Bio Ionic a jste s ním spokojen/a. Jestliže nemáte, uvažujete o jeho zakoupení?

7%
6%
5%
7%
75%

odkazy


STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

7 příčin padání vlasů u žen

16.05.2008 00:00:00  |  Padání vlasů |   28 komentářů

Žen trpících vypadáváním vlasů na světě stále přibývá, avšak o tomto problému se mluví v souvislosti se ženami mnohem méně, než je tomu u mužů. Proč tomu tak je? Za prvé, u žen většinou nedochází k celkovému plešatění a za druhé, většina odborníků se domnívá, že stav je „jen“ přechodný. Existuje sedm nejčastějších příčin, proč k tomuto jevu dochází.

 • Nízká hladina železa: Nedostatek železa a anémie může způsobit vypadávání vlasů. Pro zjištění, zda se skutečně jedná o tento problém, je potřeba udělat krevní testy a až poté můžete sáhnout po nějakém suplementu (doplňku stravy). Konzultace s lékařem je však nutná, protože i příliš mnoho železa organizmu škodí.
 • Problémy se štítnou žlázou: Může jít o sníženou anebo zvýšenou funkci štítné žlázy – oba problémy způsobují vypadávání vlasů. Zvýšená funkce navíc i jemné a křehké vlasy. Pokud se diagnóza potvrdí, léčba pomocí medikamentů je nutná.
 • Nízká hladina estrogenu: Mnoho žen zaznamenává problémy s padáním vlasů v období menopauzy a po ní, kdy hladina tohoto hormonu výrazně klesá. Je mnoho doplňků stravy, které období menopauzy pomáhají lépe zvládnout, ale i v tomto případě je vhodná návštěva lékaře. Pomůže také změna životního stylu a jídelníčku.
 • Hormonální změny v těhotenství: Podobně na tom mohou být i čerstvé maminky, které ztrácejí určitý počet vlasů v prvních šesti měsících po porodu. Děje se tak z důvodu, že se estrogen v organizmu opět dostává do normálu. V zásadě to,co vypadá jako vypadávání vlasů, je proces, jakým se tělo dostává do „původního stavu“. Někdy však může dojít k nadměrnému vypadávání vlasů a vzhledem ke kojení je lepší se poradit s lékařem. Současně vydatná a zdravá strava urychlí proces regenerace.
 • Stres: Tento jev vysvětluje mnohé náhlé ztráty vlasů. Vypadávání vlasů se objevuje zhruba dva až tři měsíce po překonání silného stresu, a to i následkem operace, nemoci atd. Rovněž sem můžeme počítat i „stres“ organizmu po porodu.
 • Užívání léků: Vedlejším účinkem mnohých léků může být vypadávání vlasů. Pokud se tak děje, konzultujte jejich užívání u svého lékaře, příp. požádejte o alternativu.
 • Předávkování vitaminem A nebo selenem: Nedostatek vitaminu A nebo selenu může způsobit vypadávání vlasů rovněž i jejich nadbytek způsobené předávkováním. Buďte proto opatrní při užívaní multivitamínových preparátů. Vitamin A i selen jsou ve větším množství toxické.

Zajímavost: kouření a padání vlasů

Několik studií prokázalo souvislost mezi kouřením a padáním vlasů u mužů, kdy kouření zvyšuje pravděpodobnost plešatění. Žádná podobná studie prokazující tuto souvislost u žen však zatím neexistuje. Bez ohledu na tento fakt je důležité si uvědomit, že kouření je škodlivé z mnoha důvodů bez ohledu na to, zda vypadávání vlasů patří mezi ně. Jak postupovat při padání vlasů? Nejlepším řešením je vyhledat odborného lékaře a požádat o vyšetření. Z krevních testů se zjišťuje hladina želena, zinku, funkce štítné žlázy a hladina hormonů estrogenu. Pokud se příčina nezjistí, pak je další možností genetická predispozice, špatná péče či životospráva.

ples-zena Existují produkty, které mohou stimulovat růst vlasů i u žen, často se však jejich užívání neobejde bez vedlejších účinků:

 1. Rogaine (komerční pojmenování látky minoxidil) – aplikuje se přímo na vlasovou pokožku, působí na roztažení cév a zvyšuje prokrvení pokožky. Výsledkem je, že vlasové folikuly jsou lépe vyživené a dostávají více „kyslíku“. Vlasové kořínky jsou pevnější a vlasy silnější. Tento přípravek však není vhodný pro těhotné ženy anebo kojící ženy.
 2. Propecia (komerční pojmenování látky finasteride) je prodáván ve formě pilulek a inhibuje proměnu testosteronu (kterého ženy mají málo) na DHT (dihydrotestosterone), hormon, který ovlivňuje vlasové folikuly, které jsou stále tenčí a slabší a dává jim kratší růstový cyklus. Propecia byla schválena pouze pro muže, avšak v některých případech může pomoci i ženám. Přípravek je naprosto nevhodný pro těhotné ženy a rozhodně by ho neměly užívat ženy, které jednoho dne počítají s těhotenstvím a mateřstvím. Studie provedené na ženách však mely nejednoznačné výsledky a tedy se předpokládá, že funguje pouze v některých případech.

Důležitou informací je, že léčba pomocí výše uvedených přípravků je pouze dočasná, tj. pouze dovtedy, než výrobky užíváte. S ukončením léčby se stav vlasů a vlasové pokožky vrací do původního stavu.

Co pro své vlasy udělat?

Nezbytná je změna životního stylu a jídelníčku, který by měl obsahovat hlavně konzumaci ryb, rýže, luštěnin, zeleniny a ovoce. Denně přidejte do jídelního „programu“ semínka: lněná, sezam, dýňová semínka, slunečnici a vlašské ořechy, protože jsou obsahem různých minerálních látek, stopových prvků a nenasycených mastných kyselin. Předtím než se rozhodnete pro lék, vyzkoušejte některý z volně dostupných přípravků ve formě doplňku stravy (např. Neobotanics Hair Essence, intenzivní výživa pro jemné vlasy bez objemu, příznivě ovlivňuje vlasovou pokožku a zabraňuje vypadávání). Pro externí aplikaci doporučujeme výrobky s obsahem látky Aminexil (např. Kérastase Stimuliste, Redken Intra Force), který zabraňuje tvrdnutí kolagenu a vápníkových solí kolem vlasového váčku. Prodlužuje fázi růstu vlasů a zvyšuje hustotu vlasů. Derivát Omega 6 stimuluje aktivitu vlasového folikulu. Vitamíny B3, B5 a B6 poskytují vlasové pokožce potřebnou výživu.

Autor: JK – redakce www.vlasy.cz, Leslie Baumann, M.D., The skin type solution

5/5 bodů (1 hlasování)

Tisknout článek

Komentáře

Váš komentář

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

28 | těhu | 18.09.2013 13:44:41 | www.itehotenstvi.cz

Vyvážená a pestrá strava je v těhotenství základ nejen kvůli vypadávání vlasů!

reagovat

27 | Nikola | 17.08.2013 18:34:22

Dobrý den, je mi teprv 17 a už mám hrozně řídké vlasy. Už delší dobu se mi třepí konečky a neustále vypadávají vlasy a nic mi na to nepomáhá. Tak sem se chtěla zeptat nebo spíš požádat o radu, co s tím mám dělat např. jestli si mám dojít k nějakému lékaři, aby mi na to sám dal nějaké léky nebo kapky na vlasy a nebo jestli existují nějaké přípravky po kterých ZARUČENĚ přestanou vypadávat vlasy a po kterých se i zlepší jejich stabilita a tak. Myslím si, že sem ještě mladá na to abych měla zničený vlasy a už vůbec bych nechtěla být plešatá. Tak vás všechny moc prosím o radu :)

reagovat

26 | Jana Skramuská | 10.07.2013 00:11:27

Padání vlasů po operaci

Dobrý den,
obracím se na vás stejně jako většina žen zde, s prosbou o názor a případnou radu na příčinu nadměrného padání vlasů, které mě trápí. Od února do května jsem byla hospitalizována částečně na gynekologii a na chirurgii. Byl mi vyoperován jeden vaječník, vejcovod a slepé střevo. Vzhledem ke špatné hojivosti rány-zánětu jsem byla celkem 16× na sále (pod narkózou). Absolvovala jsem i několik vyšetření CT. Nyní jsem už doma, ale velmi mi padají vlasy, a to i přes to, že užívám cca 1,5 měsíce Wobenzym a podpůrné prostředky: Biosil plus a Biohar.Jsem už zoufalá, protože objednací doba na kožním oddělení je velmi dlouhá (do té doby budu úplně plešatá)a nic mi nepomáhá. Myslím si, že se štítnou žlázou myslím problém nemám, ale na vyšetření krve se pro jistotu chystám.Co je dle vašeho názoru příčinou mého problému? Jsou to hormony, prodělaný stres nebo mnoho CT vyšetření? Mám šanci na obnovu vlasů? Děkuji za odpověď. Jana (P.S. Je mi 50 let)

reagovat

25 | Aneta | 27.05.2013 11:15:32

Hezký den, na stránku jsem najela z důvodu, že mi začaly hodně vypadávat vlasy. Nevím čím to je a bojím se, že budu za chvíli úplně plešatá. Nikdy mi vlasy nepadaly. Mám štítnou žlázu od 15, ale doted jsem s tím žádný problém neměla. Pak také jsem prodělala nadměrný stres v době maturit. Doporučíte mi nějaké prášky? nebo prostě..aspon ně­co..

reagovat

24 | Vlasy.cz | 03.01.2013 20:45:42

Vytržení vlasů

[22] Táňa: Dobrý den milá Táňo,
v místě vytržení vlasu Vám naroste nový vlas. Za celý život Vám z jednoho vlasového váčku může vyrůst až 7 vlasů, takže jakmile tělo zaznamená, že mu vlasy v některém místě chybí, doplní je.
Pochopitelně to se netýká genetického výpadku vlasů u mužů, tam je bohužel situace složitější a na výpadku vlasů se podílí genetika a hormonální vliv.

Vlasy.cz

reagovat

23 | mara | 28.12.2012 09:04:21

odstraněná štítná žláza a padání vlasů

Dobrý den, od r. 2006 nemám štítnou žlázu. Užívám Letrox 150 lx denně a protože při operaci došlo k poškození příštitných tělísek (měla jsem po operaci silné brnění na rukou a nohou) beru tedy i kvůli tomu Rocaltroll 1× denně a Vápník 1× denně. Protože mi již delší dobu padají vlasy – viditelně na temeni – nad čelem a mám hodně suchou kůži (praská mi na rukou do bolestivých prasklin) ptala jsem se v endokrino ambulanci zda to souvisí se štítnou žlázou. Prý ne. Teď jsem se objednala do kožní ambulance. Kamarádka mi řekla, že to může být i stresem (ošetřuji téměř 30 let nemocného manžela). Jenže to bych myslím měla problém s vlasy již dříve. Kdysi jako dítě jsem trpěla anemií, mám si o test říci v kožní ambulanci. Jsem také z toho už utrápená. Kam se obrátit?

reagovat

22 | Táňa | 14.12.2012 12:07:30

Můj malý syn mě vzal za vlasy a zůstalo mu jich mu dost v ruce.Mám je dlouhé a stále jich dost vybírám.Pokožka mne místami pálí.A hodně vlasu je i cibulkou. Prosím vás o radu co s tím.Děkuji

reagovat

21 | Emma | 13.12.2012 18:15:28

Cysta a padání vlasů

Dobrý den, chci se s vámi podělit o mé zkušenosti. Před dvěma týdny jsem zjistila, že z čela abnormálně prořídli z ničeho nic vlasy. Je mi 36let a mám vidět skoro pokožku hlavy. Náhodou jsem byla u gynekologa a objevil mi cystu na vaječníku 4,5cm. Chystám se k němu v lednu na kontrolu. Dle internetových diskuzí jsem zjistila, že i cysta může způsobit řídnutí vlasů, protože díky její přítomnosti dochází k hormonální nerovnováze. Stejně jsem se, ale rozhodla navštívit i praktického lékaře, ohledně vyšetření štítné žlázy, která by to mohla také způsobit. Požádám i svého gynekologa i krevní rozbor. Vždycky jsem si zakládala na tom, že si vlasy nebarvím, nefénuju, pečlivě se o ně starám. A ted´docela rána. To je mám až do pasu. Už jsem odhodlaná je i nechat ostříhat, pokud bude potřeba. Největší nápor je to na psychiku, nemám ani chut´se podívat do zrcadla. Přeji všem hodně štěstí v léčbě. Budu informovat,jak pokračuji já.

reagovat

20 | tomaš jedno | 03.12.2012 13:14:00

pomohlo mi vajičko namazala sem si nahlavu vajičko a po tydnu me narostly 3 vlasy

reagovat

19 | Vlasy.cz | 09.11.2012 19:45:42

časté mytí, česání vlasů

[18] Monika: Dobrý den, Moniko,

taková zátěž se na vlasech rozhodně musí podepsat. V tomto případě jsou vlasy hodně namáhané mechanicky, jelikož denní fénování a žehlení vlasy oslabují. Poškození vlasového vlákna je nevratné, proto rozhodně doporučujeme používat tepelnou ochranu, která vlas alespoň částečně obalí a chrání.
Na denní mytí existují různé názory. Dle našeho názoru je denní mytí možné, jsou-li používané vhodné vlasové prostředky, vlasy to vyžadují a vlasová pokožka tento úkon dobře snáší. Je rovněž vhodné používat regenerační vlasové vody či silnější kondicionery.

Hezký den, Vlasy.cz

reagovat

18 | Monika | 22.10.2012 12:49:54

Dceři 17 let při česání hodně padají vlasy může být příčinou,že si vlasy denně myje fouká a žehlí. děkuji

reagovat

17 | Lucka | 09.10.2012 21:18:45

[12] Petra: Ahoj Petro, jak jsi dopadla v tom Radtíně? Tyhle stránky jsou taky jejich: http://www.transplantace-vlasu-praha.cz ?
Mně dneska řekli, že nemám ani chodit, protože můj problém je hormonální. Doporučili mi dermatologa a pak případně nějaké neinvazivní metody.
Jsem dost down, na hlavě už skoro nic nemám :-(

reagovat

16 | Hanka | 20.09.2012 08:55:55

padání vlasů

Já jsem také měla obrovský problém s vypadáváním vlasů a jejich kvalitou. Vyzkoušela jsem snad všechno možné. Zabrala mi až řada Vitatress od Nexxus, přírodní věc a supr. vlasy přestaly padat, rostou a jsou zdravé a pevné

reagovat

15 | Martina | 04.09.2012 09:15:05

Padání vlasů v období léta

Dobrý den,
já bych se chtěla zeptat,proč mi padají vlasy(opravdu dost)v období léta? Je to už 2–3rokem a trvá to asi 4 měsíce.Byla jsem se štítnou žlázou u dr.teď nevím,zda je snížená či zvýšená..nevyznám se v tom..Prášky neberu..

reagovat

14 | Pavel | 16.08.2012 02:56:09 | www.toppik.cz

padání vlasů

Určitě není snadné zjistit příčinu padání vlasů, může jít o stravu, zejména alergeny, stres atd. jako dočasné padání vlasů nebo o alopecii trvalou, ta se zjistí pokud se podíváte na rodinnou genetiku. Z osobních zkušeností při trvalé alopecii, co se týče zejména navrácení sebedůvěry používám na již řídké vlasy produkty od www.toppik.cz, a dají se i kombinovat s různými léčivy.

reagovat

13 | Zuzana Nellis | 14.08.2012 23:45:18

[12] Petra: Ahoj,jesti ti můžu z vlastní zkušenosti doporučit tak GHO clinic je to tedy docela nákladná záležitost ale,užasný přístup od lékaře po poslední sestřičku a hlavně ten výsledek jsem rok po zákroku a nové vlásky drží všechny.Držím ti moc palce a nevzdávejto určitě to dobřr dopadne.

reagovat

12 | Petra | 11.07.2012 17:56:45

Transplantace vlasů?

Dobrý den,
po třech dětech mi začaly výrazně padat vlasy, až se mi vytvořilo několik lysin. Nemyslím, že by šlo o klasické poporodní ztrácení vlasů, to by se mi netvořily úplně holá místa.
Hormonální profil mám v pořádku, dermatoložka tvrdí že pro mě nemůže víc udělat.
Napadla mě transplantace vlasů, ale nevím, jestli s tím má některá žena zkuešenosti.
Jsem zatím objednaná sem do Radotína http://www.transplantace-vlasu.eu, i když mě dopředu upozorňovali, že ženám vlasy transplantují jen výjimečně. Potřebuju, než se rozhodnu, názor někoho, kdo to zkusil. Je tu někdo takový?
Díky moc, jsem opravdu zoufalá.
Petra

reagovat

11 | Jana K. | 10.07.2012 15:38:44

padání vlasů

Dobrý den,taky trpím na zvýšenou funkci štítné žlázy a teď zkouším nějakou novinku od Alterny na bázi komplexu Red Clover Growth ,je to směs vitamínů, stopových prvků a rostlinných výtažků, které stimulují růst zdravějších a silnějších vlasů. Prej působí na vlasy a pokožku hlavy na několika úrovních odstraňuje nečistoty nahromaděné v okolí folikul, dramaticky snižuje hladinu DHT. Mám to doma asi měsíc a vlasy mi začínají podrůstat novými. Tak konečně něco co mi zabralo.
Jana

reagovat

10 | iva | 26.06.2012 13:41:12

Dobry den vlasi mi padaj uz ctiri roky a mam problemi ze stitnou zalozou.co stim mam delat doktorka mi rekla ze se mi to sasem srovna ale pad cim dal vic

reagovat

9 | Pavla Svobodová | 25.04.2012 08:05:10

Dobrý den, prosím o sdělení kontaktu na dermakologa v Brně (resp. jinde na Brněnsku)- ve věci přílišného náhlého vypadávání vlasů.
Děkuji Svobodová

reagovat

8 | Vlasy.cz | 18.04.2012 15:15:06 | www.vypadavani.vlasu.cz

Padání vlasů při poruše štítné žlázy

[7] Eva: Dobrý den, Evo,
Štítná žláza je orgán, který má zásadní vliv na kvalitu a padání vlasů, proto byste o tomto problému mela informovat svého endokrinologa, který může zvážit nasazení suplementární léčby. Univerzální terapie pro zlepšení Vašeho stavu neexistuje. Jediné řešení je opravdu podívat se na problém z komplexního hlediska a vsadit na změnu stravy, léky nebo doplňky stravy pro výživu vlasové pokožky, pravidelná a kvalitní péče o vlasy. Doporučujeme se také obrátit na některé specializované centrum ve Vašem okolí, kde Vám poradí s péči o vlasy. Můžete také využít i online vlasovou poradnu. Na základě vyplněného dotazníku Vám z Hair Centra vypracují postup, který obsahuje návod jak postupovat, dále obsahuje doporučení ohledně vhodných potravin atd. Služba je placená a stojí kolem 400 – 500 Kč.
http://www.vypadavani.vlasu.cz/cennik/
Hezký den,

Redakce Vlasy.cz

reagovat

7 | Eva | 09.04.2012 16:26:25

Dobrý den, trpím hypotyreozou štítné žlázy a mám vyoperované jedno příštitné tělísko. Samozřejmě mám problém s vypadáváním vlasů. Prosím o rady zda se dá padání nějak zastavit nebo zmírnit. Kožní lékař mi napsal nějakou vodičku a doporučil doplněk stravy. Ale žádná převratná zlepšení se nekonala. Možná existuje nějaká terapie? Děkuji.

reagovat

6 | Vlasy.cz | 28.02.2012 18:12:09

[5] Lucie Zvirotska: Dobry den,

Odpověď na Váš dotaz najdete v našem článku http://www.vlasy.cz/…zmenit-5782/

 1. Obraťte se na dermatologa (kožního lékaře), který se zabývá problémy s pokožkou
 2. Můžete se obrátit i na specializovaná centra – vlasové poradny, kde se zabývají řešením potíží s vlasy a pokožkou

Odborník nejdříve vizuálně posoudí stav vlasové pokožky, poté přistoupí k prozkoumání rodinné anamnézy a ve finále se může rozhodnout i pro další vyšetření (z krevního obrazu, případně doporučení na jiná odborná vyšetření). Samotná léčba má několik postupů: lokální aplikace vhodných kosmeticko-léčebných přípravků, užívání léků, chirurgické či neinvazivní kosmetické postupy (transplantace vlasů, laser, kyslíkové terapie). Z léků se u žen předepisuje hormonální antikoncepce. Odborník by vám také měl doporučit vhodné doplňky stravy či vlasové vody a tonika. Ty se aplikují externě na pokožku denně po dobu několika měsíců. U žen se osvědčilo tonikum s obsahem účinné látky melatonin (spánkový hormon) u nás k dostání po názvem Asatex, případně účinné látky Aminexil či Fluridil.

s pozdravem redakce Vlasy cz

reagovat

5 | Lucie Zvirotska | 26.02.2012 14:27:06

Dobry den chtela jsem se zeptat co delat aby me zjistili pricinu vypadavani vlasu a co pro to udelat aby zhoustli?? Mam je hodne ridke.

reagovat

4 | Vlasy.cz | 24.02.2012 08:14:08

REAKCE: Prevence

[3] Prok: Upozornění pro čtenáře: V článku, který je uveden níže je pár nedostatků a chybných informací. Doporučujeme proto brát uvedené informace s rezervou.
Vlasy cz

reagovat

3 | Prok | 23.02.2012 23:27:11

prevence

Podle mě nejúčinnější ochranou proti padání vlasů je prevence. Správně jíst, nestresovat se, vlasy neškubat atd…

dobrý článek na toto téma je třeba tady

http://www.menworld.cz/…padani-vlasu

reagovat

2 | Redakce vlasy.cz | 31.01.2012 21:53:47

přípravky proti padání vlasů

[1] Monika: Dobrý den, Moniko, tohle je diskusní část a neslouží k propagaci konkrétních přípravků, prosíme, abyste to respektovala. To co píšete není pravda. Žádný přípravek nezastaví padání vlasů po 14 dnech. V tomto tvrzení jsou opatrné i společnosti, které se mohou opřít o vlastní klinické studie. To přípravek, který uvádíte, nemá.
Hezký den, redakce

reagovat

1 | Monika | 24.01.2012 12:22:57

S padáním vlasů jsem začala mít obrovské problémy po prvním porodu. Jako blázen jsem si každý den počítala každý vypadlý vlas a utratila spoustu peněz za zázračná séra. Pak jsem na internetu vyčetla, že mi můžou jen chybět určitě látky v těle. Koupila jsem si doplněk stravy donna hair a už po 14 dnech jsem byla klidná, vypadaných vlasů bylo mnohem méně. Teď si to větší balení donny kupuju tak 2×-3× do roka.

reagovat

 

prodluzovani-vlasu-akce

prodluzovani-vlasu-skoleni