Vlasy.cz - informace o vlasech a jejich problémechvlasy.cz

7 příčin padání vlasů u žen

16.05.2008 00:00:00  |  Padání vlasů |   30 komentářů

Žen trpících vypadáváním vlasů na světě stále přibývá, avšak o tomto problému se mluví v souvislosti se ženami mnohem méně, než je tomu u mužů. Proč tomu tak je? Za prvé, u žen většinou nedochází k celkovému plešatění a za druhé, většina odborníků se domnívá, že stav je „jen“ přechodný. Existuje sedm nejčastějších příčin, proč k tomuto jevu dochází.

  • Nízká hladina železa: Nedostatek železa a anémie může způsobit vypadávání vlasů. Pro zjištění, zda se skutečně jedná o tento problém, je potřeba udělat krevní testy a až poté můžete sáhnout po nějakém suplementu (doplňku stravy s obsahem železa). Konzultace s lékařem je však nutná, protože i příliš mnoho železa organizmu škodí.
  • Problémy se štítnou žlázou: Může jít o sníženou anebo zvýšenou funkci štítné žlázy – oba problémy způsobují vypadávání vlasů. Zvýšená funkce navíc i jemné a křehké vlasy. Pokud se diagnóza potvrdí, léčba pomocí medikamentů je nutná.
  • Nízká hladina estrogenu: Mnoho žen zaznamenává problémy s padáním vlasů v období menopauzy a po ní, kdy hladina tohoto hormonu výrazně klesá. Je mnoho doplňků stravy, které období menopauzy pomáhají lépe zvládnout, ale i v tomto případě je vhodná návštěva lékaře. Pomůže také změna životního stylu a jídelníčku.
  • Hormonální změny v těhotenství: Podobně na tom mohou být i čerstvé maminky, které ztrácejí určitý počet vlasů v prvních šesti měsících po porodu. Děje se tak z důvodu, že se estrogen v organizmu opět dostává do normálu. V zásadě to,co vypadá jako vypadávání vlasů, je proces, jakým se tělo dostává do „původního stavu“. Někdy však může dojít k nadměrnému vypadávání vlasů a vzhledem ke kojení je lepší se poradit s lékařem. Současně vydatná a zdravá strava urychlí proces regenerace.
  • Stres: Tento jev vysvětluje mnohé náhlé ztráty vlasů. Vypadávání vlasů se objevuje zhruba dva až tři měsíce po překonání silného stresu, a to i následkem operace, nemoci atd. Rovněž sem můžeme počítat i „stres“ organizmu po porodu.
  • Užívání léků: Vedlejším účinkem mnohých léků může být vypadávání vlasů. Pokud se tak děje, konzultujte jejich užívání u svého lékaře, příp. požádejte o alternativu.
  • Předávkování vitaminem A nebo selenem: Nedostatek vitaminu A nebo selenu může způsobit vypadávání vlasů rovněž i jejich nadbytek způsobené předávkováním. Buďte proto opatrní při užívaní multivitamínových preparátů. Vitamin A i selen jsou ve větším množství toxické.

Zajímavost: kouření a padání vlasů

Několik studií prokázalo souvislost mezi kouřením a padáním vlasů u mužů, kdy kouření zvyšuje pravděpodobnost plešatění. Žádná podobná studie prokazující tuto souvislost u žen však zatím neexistuje. Bez ohledu na tento fakt je důležité si uvědomit, že kouření je škodlivé z mnoha důvodů bez ohledu na to, zda vypadávání vlasů patří mezi ně. Jak postupovat při padání vlasů? Nejlepším řešením je vyhledat odborného lékaře a požádat o vyšetření. Z krevních testů se zjišťuje hladina želena, zinku, funkce štítné žlázy a hladina hormonů estrogenu. Pokud se příčina nezjistí, pak je další možností genetická predispozice, špatná péče či životospráva.

ples-zena Existují produkty, které mohou stimulovat růst vlasů i u žen, často se však jejich užívání neobejde bez vedlejších účinků:

  1. Rogaine (komerční pojmenování látky minoxidil) – aplikuje se přímo na vlasovou pokožku, působí na roztažení cév a zvyšuje prokrvení pokožky. Výsledkem je, že vlasové folikuly jsou lépe vyživené a dostávají více „kyslíku“. Vlasové kořínky jsou pevnější a vlasy silnější. Tento přípravek však není vhodný pro těhotné ženy anebo kojící ženy.
  2. Propecia (komerční pojmenování látky finasteride) je prodáván ve formě pilulek a inhibuje proměnu testosteronu (kterého ženy mají málo) na DHT (dihydrotestosterone), hormon, který ovlivňuje vlasové folikuly, které jsou stále tenčí a slabší a dává jim kratší růstový cyklus. Propecia byla schválena pouze pro muže, avšak v některých případech může pomoci i ženám. Přípravek je naprosto nevhodný pro těhotné ženy a rozhodně by ho neměly užívat ženy, které jednoho dne počítají s těhotenstvím a mateřstvím. Studie provedené na ženách však mely nejednoznačné výsledky a tedy se předpokládá, že funguje pouze v některých případech.

Důležitou informací je, že léčba pomocí výše uvedených přípravků je pouze dočasná, tj. pouze dovtedy, než výrobky užíváte. S ukončením léčby se stav vlasů a vlasové pokožky vrací do původního stavu.

Co pro své vlasy udělat?

Nezbytná je změna životního stylu a jídelníčku, který by měl obsahovat hlavně konzumaci ryb, rýže, luštěnin, zeleniny a ovoce. Denně přidejte do jídelního „programu“ semínka: lněná, sezam, dýňová semínka, slunečnici a vlašské ořechy, protože jsou obsahem různých minerálních látek, stopových prvků a nenasycených mastných kyselin. Předtím než se rozhodnete pro lék, vyzkoušejte některý z volně dostupných přípravků ve formě doplňku stravy (např. Neobotanics Hair Essence, intenzivní výživa pro jemné vlasy bez objemu, příznivě ovlivňuje vlasovou pokožku a zabraňuje vypadávání). Pro externí aplikaci doporučujeme výrobky s obsahem látky Aminexil (např. Kérastase Stimuliste, Redken Intra Force), který zabraňuje tvrdnutí kolagenu a vápníkových solí kolem vlasového váčku. Prodlužuje fázi růstu vlasů a zvyšuje hustotu vlasů. Derivát Omega 6 stimuluje aktivitu vlasového folikulu. Vitamíny B3, B5 a B6 poskytují vlasové pokožce potřebnou výživu.

Autor: JK – redakce www.vlasy.cz, Leslie Baumann, M.D., The skin type solution

5/5 bodů (1 hlasování)

Tisknout článek

 

  1950

prodluzovani-vlasu-skoleni