Novinky

Ošetření vlasů kondicionérem

Jak vlasy správně ošetřovat kondicionérem?

Ošetření vlasů kondicionérem

I zdravé vlasy se mohou poškodit kulmou, elektrickými natáčkami nebo vysoušečem, kartáčováním, česáním a extrémními povětrnostními podmínkami, takže kondicionér používejte pravidelně a důkladně.

I zdravé vlasy se mohou poškodit kulmou, elektrickými natáčkami nebo vysoušečem, kartáčováním, česáním a extrémními povětrnostními podmínkami, takže kondicionér používejte pravidelně a důkladně.

Co je to kondicionér?

Kondicionér obsahuje látky, které vlasy hydratují a posílí je. Rovněž jim dají lesklejší vzhled. Kondicionéry jsou dostupné pro všechny typy vlasů. Vhodný kondicionér si vyberete podle tabulky. Šamponování může narušit kutikulu čili svrchní šupinatou vrstvu vlasy. Ta se pak může zachytávat do kutikuly ostatních vlasů a vytvářet propletence a uzlíky. Kondicionér obalí každý vlas a uhladí mu kutikulu, takže se bude méně zamotávat. Vyhlazená kutikula lépe odráží světlo, a proto budou suché vlasy vypadat leskleji. Pokud jde o aplikaci a délku působení, řiďte se pokyny výrobce. Necháte-li kondicionér ve vlasech déle, nemusí to znamenat, že bude lépe působit.

1. Naneste kondicionér na čisté, ručníkem vysušené vlasy. Krátké vlasy vyžadují polévkovou lžíci kondicionéru, dlouhé asi dvě. Vetřete kondicionér do vlasů, soustřeďte se na jejich konečky a včešte jej hřebenem.

2. Oplachujte vlasy tak dlouho, až voda, jež z nich stéká, bude úplně čistá. Dobré spláchnutí je velmi důležité, nebot zbylý šampon a kondicionér mohou vlasy zanechat matné a bez života.

3. Vlasy vysušte ručníkem. Mokré vlasy jsou křehké a snadno se vytahují, takže je důležité je nevytahovat a netahat za ně. Jemně je pročešte řídkým kartáčem. Začněte u konečků a propracovávejte se k pokožce hlavy.

Vhodné ošetřování

Za ideálních podmínek by pravidelné mytí šamponem postačovalo k získání lesklých vlasů. Bohužel jen velmi málo lidí si může vlasy pouze umýt. Většina lidí potřebuje určitou pomoc, aby zdolali následky moderního způsobu života, nemluvě o občasných problémech, kdy je vlasy nutno ošetřit. Uvádíme zde průvodce po široké škále výrobků, které pomáhají udržovat vlasy v optimálním stavu.

Rozdělení kondicionerů

Šupinky kutikuly lesklého vlasu leží rovně a rovnoměrně se překrývají. Trvalá ondulace a barvení, nešetrné zacházení a tvarování horkým vzduchem vedou ke zvedání kutikuly, tím se z kůry ztrácí vlhkost a vlasy se vysušují, ztrácejí lesk a mají sklon se cuchat. Vážně narušené kutikuly se úplně odlamu-jí a to znamená, že vlas zeslábne a nakonec se zlomí.
Abychom vlasům navrátili jejich přirozený lesk, bude nutné použit speciální kondicionér, který vyhovuje požadavkům vlasů. Kondicionéry, s výjimkou teplých olejů, by se měly nanášet na vlasy umyté a vysušené ručníkem – po odstranění nadbytečné vody.
Dnes je na trhu velké, někdy až matoucí množství kondicionérů. Následující seznam uvádí ty výrobky, které jsou běžně k dostání.

Základní kondicionéry

Pokryjí vlas jemným povlakem, dočasně vyrovnají kutikulu, dodají vlasům lesk a usnadní jejich úpravu. Na vlasech se nechají několik minut a pak se důkladně opláchnou.

Kondicionérové spreje

Používají se před tvarováním účesu a tvoří ochrannou bariéru proti škodlivých účinkům tepla. Výhodné jsou také proto, že u poletujících vlasů snižují statickou elektřinu.

Teplé oleje

Vlasy intenzívně a do hloubky ošetří. Před použitím dáme zavřenou rubu do hrnku s teplou vodou a necháme jednu minutu zahřát. Pak vlasy namočme a ručníkem osušíme. Tubu otevřeme a teplý olej rovnoměrně masírujeme po kůži na hlavě a po vlasech jednu až tři minuty. Pro intenzívnější ošetření si na hlavu nasadíme igelitovou čepici. Nakonec vlasy spláchneme a umyjeme šamponem.

Intenzivní kondicionéry

Pomáhají vlasům udržet si přirozené množství vody tím, že ji doplňují tam, kde je to nutné. Tento typ kondicionéru používáme, pokud máme vlasy roztřepené, suché, jemně kudrnaté nebo nepoddajné. Kondicionér rovnoměrně rozetřeme po celých vlasech a nechá-me ho působit dvě až pět minut v případě nutnosti í déle. Velice důkladně spláchneme větším množstvím tekoucí vody, vlasy při splachování zvedáme z hlavy, aby se smyly všechny zbytky.

Nesmývatelné kondicionéry

Jsou vyvinuty tak, aby udržovaly vláčnost, snižovaly statickou elektřinu a dodávaly vlasům lesk. Obzvláště se hodí pro vlasy jemné, protože i při použití nadměrného množství nezpůsobují zplihlost vlasů. Používají se snadno a také poskytují ochrannou bariéru proti účinkům tvarování účesu horkým vzduchem. Nanášejí se po umytí hlavy, ale neoplachují se. Tyto výrobky se skvěle hodí ke každodennímu použití.

Reparační prostředky

Pronikají do kůry a pomáhají reparovat a posílit vnitřní část poškozeného vlasu. Užitečné jsou tam, kde jsou vlasy zplihlé a mdlé a ztratily svou přirozenou elasticitu v důsledku chemického ošetřování nebo mechanického poško-zení.

Prostředky proti třepení vlasů

Upravují poškozené vlasy. Rozdvojené vlasy je nejlepší zastříhávat, ale to vždy celý problém nevyřeší, protože vlas má sklon ula-movat se a rozdvojovat na různých místech. Přechodným řešením může být „slepení“ rozdvojených konečků těmito speciálními kondicionéry. Vetřeme je do konečků umytých vlasů tak, že obklopí vlas mikroskopickým filmem, který vlas více vyhladí.

Kondicionéry na barvené nebo ztrvalené vlasy 

Jsou vyvinuty pro chemicky ošetřované vlasy. Výrobky pro barvené vlasy vytvářejí ochranný film kolem porézní oblasti vlasu a zabraňují ztrátě barvy. Výrobky pro ztrvalené vlasy pomáhají vlasy zpevňovat, a tím udržují objem kudrn.

Zde jsou některé druhy kondicionérů, se kterými se setkáte:

TYP VLASTNOSTI POZNÁMKY
Oplachovací Krémy a balzámy, jež se nanášejí po mytí šamponem a oplachují se vodou. Vyrábí se pro všechny typy vlasů od mastných po suché.
Neoplachovací Spreje, tekutiny a pěny, jež se z vlasů nemusí oplachovat. Vytvářejí na vlasu ochrannou vrstvu, jež snižuje poškození elektrickými pristroji.
Horké oleje Olivový či mandlový olej pokrývá vlas a napravuje poškozenou kutikulu. Je výborný zejména na velmi suché, narušené vlasy.
Restrukturující Pronikají vlasem a pomáhají posílit vnitřní vrstvy vlasu. Je výborný zejména na splihlé vlasy, jež jsou velmi narušené a ztratily svou pružnost.
Vosk z heny Hustý, průzračný vosk, jenž zanechává všechny typy vlasů lesklé a lépe upravitelné. Má výrazný zvlhčující účinek na suché a narušené vlasy.

 

Odborné rady

  • Před nanesením kondicionéru vlasy osušte, aby se z nich odstranila přebytečná voda.
  • Kondicionér jemně vmasírujte do vlasů nebo použijte hřeben se širokými zuby, kterým ho po vlasech rovnoměrně rozprostřete.
  • Kondicionér nechte na vlasech tak dlouho, jak je určeno – zkontrolujte, zda se jedná o nesmývatelnou nebo smývatelnou značku.
  • Pokud je to nutné, kondicionér důkladně spláchněte.
  • Mokré vlasy ošetřujte opatrně, jsou mnohem citlivější a zranitelnější než vlasy suché.
  • Mokré vlasy netřete, netahejte ani nenatahujte.

Problémy a řešení

Rozdvojené konce, lupy a suchá, svědivá kůže na plavé jsou běžné problémy, které mohou ubírat krásu jinak zdravým vlasů. Ve většině případů můžeme takové problémy překonat vhodným ošetřením.

Lupy

se skládají ze šupinatých částeček s mastným povrchem, které leží blízko vlasových kořínků. Tento problém bychom neměli zaměňovat s odlupující se kůží na hlavě (viz níže).
Příčiny: Špatná strava, pomalu pracující metabolismus,stres, hormonální nerovnováha a někdy infekce. Tyto problémy způsobují zvýšenou tvorbu buněk, kterou často doprovází zvýšené množství kožního tuku. Šupinky nadbytečný tuk absorbují, ale pokud není problém vašich vlasů a pokož-ky odborně a ihned ošetřen, může se jejich stav ještě zhoršit.
Řešení: Zamyslete se nad svou stravou a životním stylem. Pokud je problém způ-soben stresem, osvojte si relaxační techniky. Před mytím si vlasy vykartáčujte a hřebeny a kartáče pečlivě myjte. Vždy si vybírejte jemný šampon proti lupům, který uvolňuje šupinky a pomáhá zabraňovat tvorbě nových. Vlasy pak ošetřete prostředkem proti lupům, který vmasírujte konečky prstů do pokožky. Pokud má být kúra účinná, je nutné ji pravidelně opakovat. Vyhněte se častému fénování. Pokud se lupů nezbavíte, navštivte svého lékaře.

Šupinatá, svědivá pokožka

na hlavě uvolňuje malinké bílé kousky mrtvé kůže, které se odlupují a obvykle si jich nejprve všimneme na ramenou. Tento jev se často zaměňuje s lupy, ale oba problémy spolu nesouvisí. Pokožka na hlavě je někdy zarudlá, svědí a zdá se napjatá. Vlasy vypadají matně.
Příčiny: Dědičné vlastnosti, stres, nedostatečné splachování šamponu, nedostatek podkožního tuku, používání silných šam-ponů, vitaminová nerovnováha, znečištěné ovzduší, klimatizace a ústřední topení.
Řešení: Vyperte si zvláčňující šampon a kondicionér s bylinnými výtažky, které pokožku uklidní a obnoví její vlhkost.

Jemné vlasy

mají sklon být zplihlé, vypadají ochable a často se těžko tvarují,protože nedrží účes.
Příčiny: Charakter je dědičný, ale problém se časem zhorší používáním příliš silného kondicionéru, který táhne vlasy dolů. Stejný účinek může mít také nadměrné používání stylingových výrobků.
Řešení: Vlasy si často myjte jemným šamponem a používejte slabý kondicionér. „Objemové” šampony pomohou vlasům zvětšit objem a po slabé trvalé budou vlasy vypadat hustší.

Zkrepatělé vlasy

Jsou následkem několika kapek deště nebo vlhkostí ze vzduchu, která se absorbuje do vlasů. Vlasy vypadají suché, postrádají lesk a těžko se udržují.
Příčiny; Tento typ vlasů může být dědičný nebo způsobený nešetrným zacházením, například hrubým česáním nebo stahováním vlasů gumičkami.
Řešení: Při mytí vlasů vmasírujte šampon ke kořínkům ke konečkům naneste kondicionér nebo používejte nesmývatelné kondicionéry. Účes se často nejlépe tvaruje gelem, který by se měl nanášet na vlhké vlasy. Jindy nechte vlasy uschnout na vzduchu a pak účes vytvarujte pomocí vosku nebo pomády. Pomoci může také lesk na vlasy. Tyto výrobky jsou vyrobeny na bázi silikonu a fungují tak, že obklopí kutikulu průhled-ným mikroskopickým filmem, který vlas vyhlazuje . Lesky účinně zabraňují ztrátě vlhkostí a potlačují absorbci vlhka z okolního vzduchu.

Rozdvojené konečky

Objevují se tehdy, když je kutikula poškozená a vlákna kůry se oddělují. Vlasy jsou suché, křehké, mají sklon k cuchání a na konci nebo na kterémkoli jiném místě se mohou rozdvojit.

Příčiny: Silná trvalá nebo silné barvení, nedostatečné používání kondicionéru či nadměrné kartáčování nebo česání, obzvláště nekvalitními hřebeny a kartáči. Tento problém může také způsobovat neodborné používání ostrých natáček a vlá-senek, časté fénování a nepravidelné zastří-hávání vlasů.
Řešení: Roztřepené konce se nedají napravit. Jediným řešením je dát si je odstříhnout. Co se ztratí na délce, získá se na kvalitě. Pomoci také může, když si vlasy nebudete mýt tak často, protože mytí samo o sobě je pro vlasy stresem a způsobuje, že se rozdvojené konce rozšiřují nahoru po vlasu. Nikdy nedržte fén příliš blízko hlavy ani na něm nenastavujte příliš vysokou teplotu. Snižte na minimum používání tepelných zařízení. Vyzkoušejte kondicionéry a přípravky, které jsou vyvinuty tak, aby dočasně „slepily“ rozdvojené konce a zabraňovaly dalšímu dvojení.

Usazení ošetřovacích látek vzniká tehdy, když na vlasech zůstanou zbytky stylingových výrobků a šamponu s kondicionérem.

Příčiny: Usazení nastane po sloučení těchto zbytků se zbytky minerálů ve vodě a zabraňuje pak důkladnému umytí a nane-sení kondicionéru. Výsledkem jsou vlasy, které jsou matné a postrádají lesk. Na tyto vlasy se často obtížně aplikuje trvalá nebo barvení, protože je na nich překážka, která chemickým látkám zabraňuje pronikat do vlasu. Po obarvení mohou být vlasy skvrnité a výsledek trvalé ondulace může být nerovnoměrný.
Řešení: Používejte peelingové šampony, které jsou speciálně vyvinuty tak, aby odstraňovaly usazené ošetřovací látky. To je obzvláště důležité před trvalou nebo barvením.

Děkujeme nakladatelství Svojtka & Co. za poskytnutí zveřejněných materiálů.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*


*

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci, reklamě a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close