V současnosti se poměrně často mluví o látkách, které jsou obsaženy ve vlasových či kosmetických přípravcích. Jedním z důvodů může být i narůstající počet alergiků a lidí s atopickou pokožkou. Do předmětu zájmu mnoha diskusí se dostaly i látky známé pod pojmem silikony. Mezi jejich hlavní odpůrce se řadí zástupci BIO stylu. Ale jsou silikony opravdu škodlivé? Jaká je vůbec jejich funkce?
Co jsou vlastně silikony?
Silikony nalezneme téměř v každém kosmetickém přípravku. Působí jako lubrikant, uhlazují vlas a usnadňují rozčesávání. V šamponech a kondicionérech se vyskytují pod názvem dimethicone nebo končí příponou -methicone, -siloxane, -silicate či -silane. Proč tolik názvů? Každý z nich má jinou strukturu, a tedy i jinou funkci.
Pod pojmem silikony se ukrývá velká skupina sloučenin. Silikony jsou neutrální materiály, které se vyznačují vysokou snášenlivostí pokožkou. Existují dva druhy běžných silikonů využívaných v kosmetickém průmyslu: molekuly s kulatou strukturou či druhý typ s řetězcovou strukturou. Každý z nich má rozdílnou funkci a vlastnosti. Kruhové silikony (cylcomethicone) se rychle odpařují, a proto se nejčastěji používají jako „nosiče“ jiných látek, např. do olejových sprejů, vlasových kondicionérů, tělových přípravků. Silikony se strukturou přímých řetězců mají mnoho typů využití v závislosti od délky řetězce (viskozity). (Pozn.: podívejte se také na pravdy a mýty o silikonech.)
Přípravky s obsahem silikonů nabízejí několik výhod:
- dodávají lesk a hebkost vlasům, regenerují je
- eliminují krepatění, mají anti-frizz efekt
- ochraňují vlas před teplem při žehlení vlasů, fénování nebo natáčení
- chrání vlasy při rozčesávání
- poskytují UV ochranu před sluncem
- udržují hydrataci a vlhkost ve vlasu
- ošetřují prodloužené vlasy a paruky z pravých vlasů
- chrání vlasy před poškozením při barvení
- dodávají objem a energii
Silikony se od sebe vzájemně liší kvalitou a využitím. Existují formy levnější a dražší, kupř. silikony nové generace, vyrobené např. za pomoci využití nanotechnologie. Jedná se o poměrně nákladnou surovinu a mnoho levných výrobků obsahují jejich „náhražky“ jako např. alkohol či levné minerální oleje. Tyto náhražky skutečně nenabízejí žádnou z výše uvedených výhod.
Jestli vás zajímá, zda jsou silikony obsaženy ve výrobku, který používáte, hledejte je nejčastěji pod těmito názvy:
- Polydimethylsiloxane (PDMS),
- Dimethicone,
- Cyclomethicone,
- Cetyl dimethicone,
- Cyclopentasiloxane,
- Silicone oil
Rada na závěr: silikony v přípravku ano, či ne?
Při výběru přípravků se řiďte pravidlem, co vaše vlasy skutečně potřebují a tím, jaký výsledek vám může nabídnout konkrétní výrobek. Doporučení různých odborníků včetně kadeřníků ponechte klidně stranou a rozhodujte se podle vlastního úsudku a obsahu své peněženky. I mezi levnějšími výrobky lze najít kosmetiku, která vám bude vyhovovat. Jestliže tedy používáte přípravky s obsahem silikonů a vyhovují vám, nemusíte se cítit vinni jenom proto, že pomyslní odborníci vytvářejí dojem o nevhodnosti používání přípravků s obsahem těchto látek.